فهرست بستن

سید محمدتقی فاطمی

از ویکی‌پدیا، دانشنامهٔ آزاد
سید محمد تقی فاطمی
زادهٔ ۱۲۸۳ خورشیدی
اصفهان
درگذشت آذر ۱۳۷۴
مشهد
ملیت ایرانی
محل تحصیل دانشسرای عالی پاریس
سابقه علمی
رشته(های) فعالیت ریاضیات

سید محمد تقی فاطمی، ریاضیدان ایرانی، در سال ۱۲۸۳ خورشیدی در اصفهان متولد شد و در سال ۱۳۷۴ در مشهد درگذشت.

زندگی[ویرایش]

سید محمد تقی خان فاطمی در سال ۱۲۸۳ در اصفهان متولد شد. خاندان او از نوادگان قاضی نورالهدی و او از دو سو از سادات طباطبایی و از خوانین نائین و اصفهان بود. پس از طی تحصیلات ابتدایی و متوسطه عازم فرانسه شد و پس از نگارش رسالهٔ تخصصی ” استعمال گروهها در هندسه ” و کسب درجهء دکتری ریاضیات از دانشسرای عالی پاریس به ایران بازگشت.

او از استادان دارای درجهٔ پروفسور آگرژه در رشتهء مکانیک از دانشگاه پاریس بود. بیش از چهل و پنج سال سابقهٔ تدریس در سطوح عالیه دانشگاهی در تهران و مشهد داشت. فاطمی مسلمان شیعی از طایفهٔ شیخیهٔ باقریه بود و بعضی از کتب دینی شیخیه از جمله کتب طریق النجاة را تدریس میکرد. او همچنین به زبانهای عربی و فرانسوی مسلط بود.

وی از خدام افتخاری آستان قدس رضوی بود و مدفن او نیز در حرم امام هشتم شیعیان در صحن نو میباشد.

احمد بیرشک از استادانی بود که با فاطمی در گروه خرد در تألیف کتابهای ریاضی دبیرستانی همکاری داشت. کتاب مکانیک استدلالی از آثار ایشان است.

وی در آذر ماه سال ۱۳۷۴ شمسی در مشهد در گذشت.

فرزندان[ویرایش]

از او شش (پنج ) فرزند باقی مانده است، سه پسر و دو دختر. پسر بزرگ سید محمد از دانشمندان اختر فیزیک و ساکن آمریکا است که در سازمان فضائی ناسا مشغول به کار است. سید محمود فاطمی داروساز، و سید سعید فاطمی مهندس است و در ایران زندگی می‌کنند. دختران فاطمی در آمریکا هستند.

منابع[ویرایش]

  • خاتون‌آبادی، محمود. فاطمی از نگاه خاتون‌آبادی، مندرج در پروفسور فاطمی از دیدگاه همکاران و شاگردان، ۱۳۷۵، اصفهان: [۱][پیوند مرده]
  • درباره محمدتقی فاطمی
  • گفتگو با محمدتقی فاطمی

مطالب مرتبط با موضوع